Kako mislimo arhitekturo

Srečni živijo dlje. Sreča je, če občutijo veselje do domovanja, prebivanja, druženja. Sreča je, če so lahko duhoviti. Vse te lepe, srečne reči se godijo nekoč in nekje, v času in predvsem prostoru. Varnost, uporabnost in lepoto, ki že od antike opredeljujejo arhitekturne stvaritve, spoštujemo tudi danes, a jih tudi na novo osmišljamo.

V kaj verjamemo? V  “tiho arhitekturo” – v zadržano zasnovane prostore, takšne, ki se ne vsiljujejo s kričečimi barvami in ekspresivnimi oblikami. Spoštujemo domačnost naravnih materialov in uporabnost spodbujeno z nevsiljivimi detajli. Prizadevamo si za arhitekturo, ki se staplja z lokacijo, raste in se razvija skupaj z naročnikom, z njegovim odnosom do bitja in žitja. Prizadevamo si za takšno arhitekturo, ki jo je moč vzeti za svojo, že medtem, ko nastaja. Iščemo prostorske zasnove, ki nam polepšajo dan, sleherni dan.

S stalnim timom zunanjih sodelavcev  projektiramo družinske hiše in oblikujemo interiere, prenavljamo stanovanja. Posebej se posvečamo arhitekturnim vprašanjem povezanim s pogosto prezrtim vidikom bivanja  – vseživljenjskim učenjem in osebnostno rastjo v vseh obdobjih življenja.

Meta Kutin, m.i.a.

Je pooblaščena arhitektka, vpisana v imenik Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije pod številko A-2108.

Magistrirala je na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani, leta 2009. Med študijem je za delo v seminarju dunajskega prof. Heinza Tesarja prejela mednarodno študentsko nagrado Piranesi.

Po diplomi je pridobila status samostojne kulturne ustvarjalke na področju arhitekture.

Leta 2011 je v okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje (UTŽO) zasnovala arhitekturni program namenjen razvijanju kritičnega odnosa do grajenega prostora. Zanima jo vloga javnega prostora pri družbenem vključevanju starejših. Raziskovalni projekti vodeni v teh okvirih so pritegnili pozornost domače in mednarodne javnosti.

Inovativno delo na UTŽO jo je spodbudilo, da se je na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani vpisala v interdisciplinarni doktorski študij. Raziskuje vpliv odprtosti prostora na uspešnost izobraževanja starejših.

Od leta 2011 do 2017 je so-urejala spletni portal Trajekt, ki je obravnaval tematike, povezane z  urejanjem prostora. Piše za strokovne in znanstvene revije, Oris, Hiše, Outsider, AB-Arhitektov Bilten, AR-Arhitektura Raziskave. Svoje znanje objavlja v univerzitetnih učbenikih. S svojim raziskovalnim delom aktivno sodeluje na domačih in mednarodnih konferencah.

Med leti 2011 in 2016 je kot partnerica delovala v projektivnem biroju Skupaj arhitekti d.o.o.

Od leta 2017 deluje samostojno, v okviru projektantskega podjetja M-Kutin Ljubljana d.o.o.

Leta 2018 je prejela nagrado BIG SEE inetrier.

Leta 2021 je prejela nagrado Zlati svinčnik za odlično realizacijo, ki jo podeljuje Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije.

Leta 2024 je prejela Plečnikovo medaljo za bogatitev prostorske kulture.

Je članica Docomomo Slovenije in članica izvršnega odbora Društva arhitektov Ljubljana.

Zanima jo vse, kar povezuje prostor in ljudi v njem.