Žirija je v obrazložitvi zapisala:
Z bogatitvijo prostorske kulture pridobivamo vsi, ne le nekateri uporabniki stavb in ureditev. Kultura sama po sebi je posledica strnjenja skupnih vrednot in njihovih izraznih oblik, zato se bogata prostorska kultura brez širokega vključevanja javnosti težko izoblikuje. Dostopnost, berljivost in razumljivost so za to ključne, vendar niso samoumevne. Brez zavedanja o samem obstoju, poznavanju in doživljanju elementov prostorske kulture, kot jih sovzpostavljata arhitektura in urbanizem, se posamezniki v sooblikovanje in doživljanje te kulture ne morejo vključevati.
Letošnjo nagrado za bogatitev prostorske kulture podeljujemo projektu Mesto živi v ljudeh, ker bogati, popularizira in s tem krepi prostorsko kulturo. Projekt arhitektke Mete Kutin traja in raste že več kot desetletje ter sega od različnih metod poučevanja do raziskovanja in opolnomočanja udeležencev in udeleženk. Meta Kutin z njim v okviru Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje snuje in izvaja program aktivnega in mnogoplastnega poučevanja starejših, ki je presegel zgolj sprejemanje znanja ter prerasel v njegovo ustvarjanje, v kritično presojanje in dejavno vključevanje v soustvarjanje prostorske kulture.
V okviru projekta je Meta Kutin s svojo skupino izvedla oz. pripravila več raziskovalnih projektov, razstav in publikacij, kot so Vizije SO 16: mesto 65+; Z menoj po mojem mestu in Dreamlike Neighbourhood, ki odpirajo in predstavljajo temo odnosa starejših oseb do lastnega življenjskega okolja. Ob vsej kompleksnosti in daljnosežnosti projekta žirija izpostavlja še njegov vpliv na prevrednotenje razumevanja staranja, na krepitev aktivne vloge starejših v družbi ter posledično na arhitekturno, krajinskoarhitekturno in urbanistično prakso. Vse to zahteva ustvarjalnost, poznavanje prostorske kulture in prilagajanje pristopa širokemu spektru udeležencev, ali kot pravi Meta Kutin: »Vključevanje zahteva več časa. Sprva vodi k majhnim spremembam, a te zlagoma postajajo velike.«